Ilustrowana Publikacja Psychoedukacyjna

 

Data publikacji: 01.10.2018 r.
Aktualizacja: 20.12.2018 r.
Autor: Michał Stokwisz

Rok 2017 wrzesień. Jesień powoli wchodzi do lokalu Łódzkiej Fundacji Psychoterapii, a my zastanawiamy się nad napisaniem ilustrowanej książki psychologicznej z efektem „wow”. Dokonaliśmy przeglądu dostępnych pozycji i nie mogliśmy odnaleźć czegoś co spełniałoby nasze oczekiwania. Przełom nastąpił wraz z pierwszym spotkaniem zrealizowanym przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia dedykowanym innowacjom społecznym dla osób zależnych.

Pomysł ilustrowanej publikacji psychoedukacyjnej dla osób zmagających się z nadmiernym lękiem i zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, pomimo długiej nazwy okazał się tak interesujący, a jednocześnie innowacyjny, że przeszliśmy wszystkie etapy kwalifikacji. Spośród 102 zgłoszeń z całego kraju znaleźliśmy się w gronie 19 pomysłów objętych wsparciem finansowym. Tak zaczęła się nasza przygoda z tworzeniem książki. W związku z faktem, że to nasz debiut literacko-naukowy, projekt okazał się dla nas wielkim wyzwaniem. Mamy nadzieję, że efekt wzbudzi wasze zainteresowanie.

W ramach projektu chcemy przetestować naszą innowację społeczną Ilustrowaną publikację psychoedukacyjną na temat zaburzeń lękowych, OCD. Aktualnie wydaliśmy papierową i elektroniczną ilustrowaną książkę „Zaraz stanie się coś strasznego. Pierwsza pomoc dla osób zmagających się z OCD i ich rodzin”. Pracę dedykujemy osobom, które chcą zrozumieć i poradzić sobie z lękiem oraz zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym. Nad książką pracowało intensywnie dwóch psychologów, w tym jedna psychoterapeutka, pod redakcją naukową lekarza psychiatry. Wierzymy, że książka będzie atrakcyjnym źródłem rzetelnej i łatwej do przyswojenia wiedzy psychologicznej, która oprócz tekstu zawiera ilustracje, mające zachęcić do refleksji nad opisanymi zagadnieniami.

 

Pobierz bezpośrednio